Jak zkontrolovat, že je stránka indexovaná?
Nevíte, jak zjistit, jestli je stránka indexovaná? Lze to těmito třemi jednoduchými způsoby.
Zobrazení stránek ve výsledcích vyhledávání, organická návštěvnost, všechno je to o indexování. V tomto článku Vám ukážu, jak rychle zjistit, zda je Vaše stránka v indexu a nebo není.
Co je to indexování nebo indexace stránek?
Indexování je způsob, jakým vyhledávače ukládají a naleznou data. Můžete si to představit jako rejstřík na konci knihy, který umožňuje rychlé vyhledání určitého obsahu.
Pro SEO je indexování důležitým prvním krokem.
Vyhledávače jako Google, Seznam a další procházejí Vaši webovou stránku, analyzují ji a přidávají do své databáze. Když je Vaše stránka indexována, může se objevit v rámci výsledků vyhledávání a přilákat organické návštěvy. Indexování je jako vstupenka na Váš web do „pořadu“ výsledků Google. Bez něj se váš obsah nezobrazí, ať už je jakýkoliv. Proto je důležité porozumět a zajistit indexování Vašich stránek pro úspěšné SEO.
Jak zkontrolovat, zda je stránka indexována?
Pokud nemáte čas číst celý článek, zde je to nejdůležitější:
- Google Search Console (doporučeno): Přidejte svůj web do Google Search Console (pokud jste to ještě neudělali!) a použijte nástroj „Kontrola adresy URL“. Zadejte adresu URL své webové stránky a GSC Vám ukáže, zda je indexována nebo ne.
- Použijte vyhledávací operátor „site:“ přes Google: Zadejte „site:https://www.vasweb.cz/vase-stranka/“ do vyhledávacího pole Google. Pokud se vaše stránka objeví ve výsledcích vyhledávání, je (s největší pravděpodobností) indexována. Toto ale nemusí být vždy 100% – obzvláště u nové indexace.
- Nástroje pro kontrolu indexovaných stránek: Ke kontrole stavu indexování vaší webové stránky použijte online nástroje jako FOFRindex.cz, který nově umí zjistit tento stav.
Pamatujte, že pokud vaše stránka není indexována, nezobrazí se ve výsledcích vyhledávání Google. Ujistěte se tedy, že všechny vaše důležité stránky jsou indexovány!
Zjištění stavu indexace přes Google Search Console
Pokud už máte založený nástroj Google Search Console, tak zjištění, jestli je Vaše stránka v indexu Google, nebo není, je velice snadné.
Na titulní stránce stačí kliknou v levém menu na: „Kontrola adresy URL“.
Po vložení Vaší stránky (která musí být přiřazená pod tímto účtem) se objeví informace o stavu indexace. V ideálním stavu může vypadat například takto:
U výše uvedeného obrázku můžete vidět, že stránka je v pořádku zaindexovaná. Dále vidíte i informace o strukturovaných datech (pokud je Váš web/stránka používá).
Můžete také požádat o reindexaci kliknutím na „Požádat o indexování“.
Níže si ukážeme, jak vypadá výstup z GSC, pokud stránka v indexu není:
Na tomto obrázku můžete vidět jak vypadá výsledek po otestování stránky v GSC, které není v indexu. V tomto případě je uveden jako důvod „Objeveno – momentálně neidexováno„.
Co dělat, pokud vaše stránka není indexována?
Zjištění, že Vaše stránka není indexována, může být trochu průšvih. Ale nepropadejte panice, existují věci, které můžete udělat:
- Zkontrolujte svůj soubor robots.txt : Ujistěte se, že jste neúmyslně nezablokovali Googlebota v procházení Vaší stránky.
- Zkontrolujte své metaznačky : Ujistěte se, že na Vaší stránce není žádný štítek „noindex“. Tato značka říká vyhledávačům, aby neindexovaly stránku.
- Zkontrolujte svůj soubor sitemap : Je stránka zahrnuta ve Vašem souboru Sitemap? Pokud ne, přidejte jí. Soubory Sitemap pomáhají Googlu najít a pochopit Váš obsah. Zatímco u menších webů nejsou mapy webu důležité, stávají se zásadními pro velké weby.
- Žádost o indexování v Google Search Console : Pokud je vaše stránka prohledávatelná a nemá značku „noindex“, přejděte do Google Search Console, použijte nástroj Kontrola adresy URL a klikněte na „Požádat o indexování“. Tím Google vyzve k procházení a indexování vaší stránky.
Pokud takových stránek máte více a nebo nejste schopni Google přinutit, aby Vám stránky zaindexoval, tak mě kontaktujte a nebo rovnou vyzkoušejte FOFRindex.cz
Běžné důvody, proč stránka nemusí být indexována
Zde je několik důvodů, proč vaše stránka nemusí být indexována:
- Stránka je blokována souborem robots.txt : Pokud je vaše stránka blokována souborem robots.txt , Google ji nemusí indexovat. Zkontrolujte svůj soubor robots.txt a proveďte potřebné změny.
POZNÁMKA: To může zabránit indexování vaší stránky nebo pokud bude stránka indexována, zobrazí se ve výsledcích vyhledávání společně s ošklivou informací „Indexováno, ale blokováno v robots.txt“. - Stránka má metaznačku „noindex“ : Tato značka říká vyhledávačům, aby stránku neindexovaly. Pokud je tato značka přítomna, odeberte ji, abyste umožnili indexování.
- Stránka není zahrnuta v souboru Sitemap : Google používá váš soubor Sitemap ve formátu XML k nalezení a pochopení vašeho obsahu. Pokud vaše stránka není zahrnuta, nemusí být indexována.
- Stránka je nová : Googlu může chvíli trvat, než najde a zaindexuje nové stránky. Buďte trpěliví a dejte tomu pár dní. Čím je web celkově novější, tím déle bude Googlu trvat indexování jeho stránek.
- Stránka má nekvalitní nebo duplicitní obsah : Google se snaží indexovat vysoce kvalitní a jedinečný obsah. Pokud má vaše stránka nekvalitní nebo duplicitní obsah, nemusí být indexována.
V takovém případě můžete u stránky v Google Search Console vidět Vaše stránky v sekci „Procházeno – aktuálně neindexováno“ nebo „Objeveno – aktuálně neindexováno“.
Zjištění stavu indexace přes site: na Google
Zjistit stav indexace můžete i pomocí dotazu, který napíšete přímo do vyhledávacího pole Google.
Tento způsob nemusí být vždy 100%. V ideálním případě vrátí výsledek, ale u nově indexovaných stránek může mít tento způsob zpoždění i 24h.
Poznámka autora
Jak na to?
Otevřete si vyhledávač Google a do vyhledávacího pole zadáte „site:https://www.vasweb.cz/vase-stranka/“
Výsledek pak může vypadat například takto:
Co když to mojí stránku nenajde?
Pokud naopak dostanete takový výsledek:
Nemusí to nutně nic znamenat, ale doporučuji použít spíše způsob ověření přes Google Search Console viz. výše.
Tato metoda je nejužitečnější pro weby, kde nemáte přístup do Google Search Console.
Zjištění stavu indexace přes FOFRindex.cz
Jedna z nejnovějších funkcí systému FOFRindex.cz je zjištění stavu indexace. Její použití je jednoduché a vzhledem k tomu, že na zjištění stavu používá Google API, tak je i 100% průkazná.
V administraci FOFRindexu stačí kliknout v levém menu na záložku „Zjištění stavu indexace“ a vložit URL.
Stačí vložit seznam URL (na každý řádek jednu). Najednou jich můžete vložit až 50.
Po kliknutí na „Zjistit stav indexace“ systém zpracuje Vámi vložené URL a vypíše jejich aktuální stav. Výsledek pak vypadá takto:
Pokud stránka v indexu není, tak ji můžete ihned odeslat přes náš systém a k zaindexování dojde během několika málo hodin (zpravidla 1-2h).
Závěr
Je důležité zkontrolovat, zda je Vaše webová stránka viditelná v Google, což je základní krok pro zlepšení jejího umístění ve výsledcích vyhledávání. To znamená, že Google ji viděl a zahrnul do svých výsledků.
Pokud zjistíte, že Vaše webová stránka se nezobrazuje ve vyhledávači, nezoufejte. Zkuste si prohlédnout soubor robots.txt, upravte své metaznačky, udělejte kontrolu souboru sitemap a požádejte o indexování pomocí Google Search Console.
Pokud se Vaše stránka nezobrazuje ve výsledcích vyhledávání, může to být způsobeno různými problémy, jako je například blokace stránky, špatně nastavené noindex značky, nezařazení stránky do sitemapy webu, nedostatečně kvalitní nebo duplicitní obsah, nekvalitní nebo žádné zpětné odkazy. Abyste tento problém vyřešili, je třeba odstranit příčiny a požádat o opětovné indexování stránky.